CEA | Karcinoebrioninis Antigenas

CEA karcinoembrioninio antigeno koncentracijos nustatymas

CEA daugiausiai aptinkamas vaisiaus virškinamajame trakte ir vaisiaus serume. Nedideli jo kiekiai taip pat aptinkami sveikų suaugusių asmenų žarnyno, kasos ir kepenų audiniuose. CEA susidarymas po gimimo yra slopinamas, todėl sveikų suaugusiųjų serume CEA reikšmes yra sunku išmatuoti.

Tyrimas yra skirtas atlikti serijiniams CEA matavimams stebint vėžiu sergančius pacientus.
Žymenys didėja kai segama virškinamojo trakto, krūties , plaučių, kasos ir tulžies latakų bei prostatos vėžiu, lėtiniais uždegimais (opinis kolitas, cholecistitas, pankreatitas, esant kepenų cirozei, lėtiniam hepatitui ir opaligei, emfizemai, Krono ligai.

Didelės CEA koncentracijos dažnai aptinkamos kolorektalinės adekarcinomos atvejais. Nedidelis ir vidutinis CEA padidėjimas (retai > 10 ng/mL) pasitaiko 20 50 % gerybinių žarnyno, kasos, kepenų ir plaučių ligų atvejų (pvz., sergant kepenų ciroze, lėtiniu hepatitu, pankreatitu, opiniu kolitu, Krono liga, plaučių emfizema).Rūkantiems CEA koncentracija taip pat padidėjusi. Pagrindinė CEA nustatymo indikacija yra sergančiųjų kolorektaline karcinoma stebėjimas po gydymo ir atsako į gydymą kontrolė. Šis tyrimas yra jautresnis už už echoskopiją, kompiuterinę tomografiją ar endoskopiją
Esant normaliai CEA koncentracijai negalima visiškai atmesti piktybinės ligos tikimybės.

Tiriama kraujo serume

Nerūkančių ar anksčiau rūkiusių iki 40 metų – norma iki 3,8 IU/mL, virš 40 metų – norma iki 5,0. Rūkančių iki 40 metų – norma iki 5,5, virš 40 metų – iki 6,5.

Rekomendacijos:

  • Rekomenduojama atlikti profilaktiškai 1 kartą per metus, esant simptomams ar nukrypimams nuo normos kepenų, kasos ir žarnyno tyrimuose, gydymo kontrolei atliekamas pagal gydytojo nurodymus.
  • Tyrimo atsakymo tikslumui turi įtakos intensyvus rūkymas, nėštumas.
  • Tyrimo paėmimui reikalinga atvykti nevalgius 2-8 val.