Bendro kraujo tyrimo vertinimas nėštumo metu
Vertinant nėščios moters Bendro kraujo tyrimo atsakymą rekomenduojame remtis žemiau esančios lentelės normomis:
Nėščios moters organizme vyksta daugybė fiziologinių pokyčių (širdies, kraujagyslių, kraujo, inkstų, virškinimo sistemų), kurie užtikrina mamos ir vaiko poreikius, todėl nenuostabu, kad fiziologinė adaptacija kartu keičia ir laboratorinius kraujo tyrimų rezultatus.
Eritrocitai
Nėščiosios organizme kraujo plazmos padidėja apie 45–50 proc., besilaukiančioms dvynukų – net iki 60 proc. (apie 1,5 l cirkuliuojančio kraujo tūrio), eritrocitų – apie 20–30 proc. Kadangi didėja cirkuliuojančio kraujo tūris, auskultuojant širdį galima išgirsti sistolinį ūžesį ar trečią širdies toną, ir tai nėra patologinis požymis. Dėl netolygaus kraujo plazmos ir eritrocitų kiekio pasiskirstymo nėščiosioms būdinga fiziologinė anemija (stebima mažesnė hemoglobino koncentracija), sumažėja kraujo klampumas (žemesnė hematokrito koncentracija). Nėščiųjų anemija diagnozuojama, kai I ir III nėštumo trimestre hemoglobino koncentracija būna
Jeigu nėštumo metu hemoglobino nemažėja arba net didėja, tai lyg pirmasis įspėjamasis ženklas, kad reikėtų pagalvoti apie preeklampsiją. Po gimdymo praėjus 6 savaitėms, fiziologinė anemija įprastai išnyksta, taip pat ir cirkuliuojančio kraujo tūris per 6–12 savaičių po gimdymo sugrįžta į buvusį kiekį. 8–10 nėštumo savaitę eritrocitų padaugėja ir iki nėštumo pabaigos padidėja apie 20–30 proc., jeigu moters organizme yra pakankamas kiekis geležies. Pagrindinis veiksnys, didinantis eritrocitų kiekį kraujyje, yra padidėjusi eritropoetino sintezė.
Leukocitai
Leukocitų nėštumo metu fiziologiškai padaugėja, ypač neutrofilų sąskaita (fiziologinis stresas). Didėjant nėštumo trukmei, didėja ir leukocitų kiekis. Manoma, kad tai vyksta dėl padidėjusio estrogenų ir kortizolio kiekio. Neutrofilų padaugėja, nes nėštumo metu sumažėja neutrofilų apoptozė. Jų chemotaksis ir fagocitinis aktyvumas yra sumažėjęs dėl inhibuojamųjų faktorių nėščios moters serume. Leukogramoje gali būti mielocitų, metamielocitų, nėštumo metu tai nėra patologijos požymis, tai rodo aktyvų kraujo čiulpų atsaką į padidėjusią eritropoetino gamybą nėštumo metu. Taip pat fiziologiškai leukocitų kiekis didėja gimdant (stresinė situacija) ir ankstyvuoju laikotarpiu po gimdymo (kelias dienas po jo), gali pasiekti net iki 30 000/μl. Praėjus 4–6 savaitėms po gimdymo, leukocitų kiekis grįžta į normą. Limfocitų kiekis I ir II nėštumo trimestrą sumažėja ir padidėja III trimestrą. Būdinga monocitozė, ypač I trimestrą, tačiau ji mažėja didėjant nėštumo trukmei. Monocitų ir limfocitų santykis yra labai padidėjęs. Eozinofilų ir bazofilų kiekis nėštumo metu reikšmingai nesikeičia.
Trombocitai
Trombocitų kiekis normos atveju nėštumo metu nekinta arba sumažėja nedaug, padidėjimas yra retas. Trombocitų kiekis sumažėja dėl hemodiliucijos, padidėjusio trombocitų sunaudojimo. Norma – 140–300x10e9/l. Apie 5 proc. nėščiųjų būna saikingai sumažėjęs trombocitų kiekis. Gestacinė trombocitopenija – tai nedidelis asimptomis trombocitų kiekio sumažėjimas, atsiradęs III trimestrą, kai pacientė prieš nėštumą neturėjo trombocitopenijos, ji savaime praeina po gimdymo. Trombocitų kiekis turi būti >70x10e9/l, apie 1/3 nėščiųjų būna 130–150x10e9/l. Trombocitų kiekis normalizuojasi po gimdymo praėjus 2–12 savaičių. Minėtą būklę svarbu atskirti nuo kitų trombocitopenijos priežasčių: sunkios preeklampsijos, HELLP sindromo, trombocitinės trombocitopeninės purpuros, imuninės trombocitopenijos, antifosfolipidinio sindromo, vaistų sukeltos trombocitopenijos.