Sukėlėjas. Tymų virusas, priklausantis Paramyxoviridae šeimai.

Infekcijos šaltinis. Žmonės.

Plitimo kelias. Plinta aerogeniniu (aerozoliniu ir oro lašiniu) keliu, taip pat per kvėpavimo takų sekretais suterštas rankas arba kitus aplinkos daiktus. Tymai yra viena lengviausiai plintančių, labiausiai užkrečiamųjų ligų. Sąlytis tarp žmonių, trunkantis ilgiau nei 15 min., yra pakankamas, kad įvyktų imlaus asmens užsikrėtimas.

Klinikiniai simptomai ir požymiai. Pradžioje dažniausiai tymai (prodrominiu laikotarpiu) pasireiškia karščiavimu, vėliau: konjunktyvitu,, sloga, kosuliu, atsiranda Kopliko dėmės. Būdingas makulopapulinis bėrimas, kuris neniežti. Bėrimas paprastai pasireiškia 3-7 ligos dieną, prasideda veido srityje, vėliau išplinta į kitas kūno vietas; bėrimas išlieka 4-7 dienas.

Komplikacijos. Gana dažnos: pneumonija, vidurinės ausies uždegimas, viduriavimas, retesnė- encefalitas, labai reta – sklerozuojantis panencefalitas.

Užkrečiamumo laikotarpis. Pacientas gali užkrėsti kitus žmones 4-5 dienas iki ir keturios dienos po bėrimo pradžios.

Inkubacinis laikotarpis. 10-12 dienų (gali svyruoti nuo 7 iki 18 dienų).

Prevencija – skiepijama kombinuota tymų, epideminio parotito, raudonukės (MMR) vakcina.

Tyrimai. Tymų (Anti-Measles Virus) viruso IgG ir IgM antikūnų nustatymas, tai tyrimo sistema, paremta ELISA ir skirta nustatyti IgG ir IgM klasės antikūnius prieš tymų (measles) virusą serume ar plazmoje.

Atliekant diagnostinius tyrimus, imuninė būklė nustatoma atliekant tam tikrus su tymų virusu susijusių IgM ir/ar IgG antikūnų tyrimus. Tymų viruso IgG ir IgM titro padidėjimas yra naudingi siekiant pavirtinti ūminę tymų viruso diagnozę. Tymų IgG antikūnai po infekcijos ar po sėkmingos vakcinacijos išlieka visą gyvenimą. IgG antikūnų aptikimas naudojamas susidariusiam imunitetui patvirtinti.